Certyfikat SSL – Sprawdź, co warto o nim wiedzieć

Certyfikat SSL – Dlaczego powinieneś wdrożyć go na swojej stronie?

Wrz 10

Bezpieczeństwo danych jest obecnie jednym z najgorętszych tematów i chodzi tu nie tylko o RODO.  W dzisiejszym wpisie poruszymy kwestię bezpieczeństwa danych użytkowników na stronach internetowych. 

O certyfikatach SSL można powiedzieć, że są podstawą w drodze do zapewnienia użytkownikom bezpieczeństwa danych na stronie internetowej. Jednak to tylko "można" powiedzieć, ponieważ wiele stron nadal go nie posiada. Być może fakt, że nowa wersja najpopularniejszej przeglądarki internetowej Chrome od lipca 2018 roku oznacza strony nieposiadające certyfikatu jako "niebezpieczne", zmieni podejście właścicieli do tematu wdrażania SSL.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Socket Layer) to narzędzie zabezpieczające dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a serwerem. Protokół https poświadcza ponadto wiarygodność domeny oraz jej właściciela. W przypadku, gdy na stronie znajdują się formularze lub inne funkcjonalności wymagające podania danych (mail, imię, nazwisko, itp.), certyfikat SSL gwarantuje użytkownikowi, że podane informacje zostaną zakodowane i przesłane na serwer w sposób bezpieczny. Jeśli strona nie posiada SSL takie dane mogą być bardzo łatwo przechwycone przez niepożądane osoby.

Dlaczego warto wdrożyć certyfikat SSL na swojej stronie?

  • Wzmocnisz wizerunek swojej strony, jako profesjonalnego i rzetelnego źródła informacji
  • Wdrożenie certyfikatu SSL tanie, a przede wszystkim bardzo skuteczne
  • Certyfikat SSL ma pozytywny wpływ na SEO
  • Twoja strona zyska większą wiarygodność użytkowników oraz Google
  • Wzrośnie zaufanie użytkowników do Twojej strony
  • Zyskasz pewność, że dane pozyskane za pośrednictwem strony nie zostały zmodyfikowane
  • SSL zapewni bezpieczeństwo użytkownikom Twojej strony

Przeglądarki a certyfikat SSL

Chrome

Chrome od pewnego czasu zaczął oznaczać część stron bez certyfikatu SSL jako niebezpieczne.  Jednak zgodnie z zapowiedziami, w lipcu tego roku wraz z nową aktualizacją przeglądarki, każda strona bez protokołu HTTPS będzie oznaczona jako niebezpieczna.

null

Natomiast każda strona posiadająca certyfikat SSL oznaczona jest w przeglądarce chrome jako bezpieczna.

null

Mozilla Firefox

Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox jako pierwsza zaczęła wyraźnie oznaczać niezabezpieczone strony internetowe.  Przy adresie każdej niezabezpieczonej strony wyświetla grafikę przekreślonej na czerwono kłódki wraz z informacją o niebezpieczeństwie związanym z brakiem ochrony danych.

null

Ponadto przy formularzach zawartych na stronie, użytkownicy zostają poinformowani o możliwości przechwycenia danych przez niepożądane osoby.

null

Z kolei strony posiadające certyfikat SSL oznaczone są zieloną kłódką oraz informacją o zabezpieczonym połączeniu.

Korzyści wynikające z wdrożenia certyfikatu SSL na stronę internetową są bez wątpienia ogromne, a jego brak może spowodować spadek wiarygodnośći Twojej strony  w oczach użytkowników, a także robotów Google. Jeśli chciałbyś poznać szczegóły związane z wdrażaniem protokołu https – skontaktuj się z nami.


Marta

Marta

Seo / Sem specialist

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od dwóch lat zajmuje się marketingiem internetowym w PESI. Specjalistka w dziedzinie e-marketingu - w szczególności SEO, mediów społecznościowych i copywritingu. Jest na bieżąco ze wszystkimi nowinkami od Google, stale poszerza swoją wiedzę i zdobywa nowe umiejętności.