Blog firmowy - sprawdź jak go prowadzić, by był chętnie czytany!

Blog firmowy - jak go prowadzić i dlaczego warto?

Gru 03

Blogi firmowe to potencjał marketingowy, który został zauważony jakiś czas temu i jest obecnie wykorzystywany przez firmy praktycznie każdej branży. Dlatego jeśli jeszcze nie masz swojego firmowego bloga, powinieneś poważnie rozważyć jego założenie. Blog firmowy to doskonały sposób na stworzenie grona stałych odbiorców naszych treści, a co za tym idzie - zdobycie lojalności klientów. 

O czym i jak pisać na blogu firmowym?

To najczęstsze pytanie pojawiające się w głowach właścicieli firmowych stron www. Pierwszą i podstawową zasadą jest to, że blog firmowy powinien pracować przede wszystkim na wizerunek firmy. Oczywiście, wzrost sprzedaży produktów czy usług może iść w parze z wizerunkiem, jednak reklama produktów na blogu powinna być bardzo przemyślana, a co więcej reklama powinna być tylko dodatkiem do wartościowej treści. W dzisiejszych czasach nachalne reklamy nie robią nic więcej poza irytowaniem odbiorców. Dlatego nie publikuj na blogu tekstów, które w każdym zdaniu zachwalają Twój produkt usługę czy firmę. Warto też publikować wpisy całkowicie pozbawione reklam. Takie zróżnicowanie bardzo dobrze wpływa na odbiór bloga.

Pamiętaj, że bloga firmowego odwiedzają Twoi klienci i to dla nich istnieje ten blog. W związku z tym treści publikowane na blogu powinny być pisane w sposób zrozumiały dla osoby spoza Twojej branży. Pamiętaj o tym, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie bloga lub zlecenie tego zadania pracownikowi. Sporym zagrożeniem w tej sytuacji jest, że tekst napisany z perspektywy osoby "z branży" będzie niezrozumiały dla klientów np. za sprawą używanego słownictwa branżowego.

Pisz na tematy, które mogą pomóc Twoim klientom. Jeśli prowadzisz salon fryzjerski ciekawym tematem może być "najmodniejsze fryzury dla panny młodej". Z takiej publikacji klientki dowiedzą się, jakie są obecne trendy, będą mogły wybrać coś dla siebie. W ramach reklamy swojej firmy w takim artykule możesz opatrzyć tekst zdjęciami fryzur ślubnych wykonanych w Twoim salonie.

Regularne publikacje są bardzo ważne, jeśli chcemy, by nasz blog dobrze prosperował. W zależności od branży zalecana częstotliwość publikacji będzie różna. Ogólnie można jednak przyjąć, że dwa wpisy w miesiącu to minimum. Warto też jednak zachować zdrowy rozsądek i nie publikować 5-6 tekstów w tygodniu. To zbyt dużo i nawet lojalny klient nie będzie najprawdopodobniej czytał aż tak często naszego bloga. Pamiętaj także o odpowiadaniu na komentarze. Rzeczowa dyskusja w komentarzach  to kolejna szansa, aby zdobyć sympatię klientów, okazać im zainteresowanie i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania.

Odbiorcy nie lubią nudy. Z tego względu zadbaj o to, by teksty były interesujące nie tylko merytorycznie, ale także wizualnie. Jeśli tylko masz taką możliwość, urozmaicaj artykuły estetycznymi zdjęciami, infografikami, filmami. Jedną z ulubionych kategorii tekstów blogowych są zestawienia typu "10 najlepszych" porad, produktów, sposobów itp. Praktycznie w każdej branży można znaleźć liczne tematy, w których będzie można coś porównać, zrecenzować, wymienić najlepsze rozwiązania danej sytuacji.

Jakie korzyści daje blog firmowy?blog firmowy publikacja

  • tworzenie wizerunku eksperta w danej dziedzinie
  • większa widoczność firmy w Google
  • wsparcie sprzedaży i reklamy produktów
  • zwiększenie rozpoznawalności marki
  • korzystny wpływ na SEO dzięki wzbogacaniu strony nowymi treściami
  • dodatkowe materiały do publikacji w mediach społecznościowych

Blog firmowy - zlecić czy prowadzić samodzielnie?

Możliwych rozwiązań przy prowadzeniu bloga jest kilka, rozważmy jednak dwa najpopularniejsze. Pierwsze - zlecenie prowadzenia bloga firmowego agencji. To rozwiązanie bez wątpienia jest najkorzystniejsze (o ile wybierzesz rzetelną agencję!). W agencjach specjaliści od treści tworzą plan content marketingowy, zgodnie z którym realizowane są kolejne tematy na bloga. Wymyślenie tematów to nie wszytko, a co więcej, nie jest to pierwsza w kolejności czynność. Do opracowania dobrego planu potrzebna jest analiza odwiedzin na stronie internetowej, np. godziny, w których jest najczęściej odwiedzana przez użytkowników. Ponadto agencje korzystają najczęściej z narzędzi, które pozwalają ocenić m.in. potencjał tematów czy wyszukać frazy związane z Twoją branżą najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę. Dostęp do tego rodzaju narzędzi, a przede wszystkim doświadczony zespół pozwala osiągnąć ogromne korzyści z posiadania bloga firmowego.

Drugim popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza u początkujących firm, które nie mogą sobie pozwolić na skorzystanie z usług agencji, jest samodzielne prowadzenie bloga przez właściciela lub pracownika firmy. Rozwiązanie to ma swój niezaprzeczalny plus - osoba pracująca w danej branży zna ją od podszewki. Minusy? Taka osoba nie jest najczęściej specjalistą od copywritingu, nie mówiąc już o znajomości zagadnień SEO. Ponadto nie ma dostępu do wyżej wspomnianych narzędzi i mimo że może świetnie znać dany temat, jej teksty mogą okazać się nieatrakcyjne zarówno dla odbiorców, jak i algorytmów wyszukiwarki.


Zbyszek

Zbyszek

CEO & Founder

Absolwent Politechniki Śląskiej. Założyciel firmy Pesi, specjalista ds. bezpieczeństwa oraz e-marketingu. Wspiera zespół w programowaniu backendowym. Od wielu lat pasjonat matematyki.