4 stycznia 2024

Trendy w projektowaniu stron WWW na 2024 rok: nowości, kreatywność i innowacje

Projektowanie stron internetowych stale ewoluuje, dostosowując się do zmieniających się oczekiwań użytkowników i nowych technologicznych możliwości. W 2024 roku, branża projektowania stron WWW wchodzi w nowy etap, pełen nowości, kreatywności i innowacji. Przyjrzyjmy się najważniejszym trendom, które w tym roku kształtują oblicze stron WWW.

Trendy w projektowaniu stron WWW na 2024 rok

Branża wchodzi w nowy etap, dostosowując się do oczekiwań użytkowników i nowych technologii, dlatego poniżej prezentujemy 8 najważniejszych naszym zdaniem trendów w projektowaniu stron internetowych w 2024 roku:

1. Interaktywny design

Elementy takie jak interaktywne formularze, animacje, mikrointerakcje, przewijane narracje i grywalne elementy zyskują na popularności, sprawiając, że użytkownicy nie tylko przeglądają zawartość, ale są również aktywnie zaangażowani w interakcję. Dzięki zaawansowanym technologiom JavaScript i CSS, projektanci są w stanie tworzyć interaktywne elementy, które reagują na ruch myszy, dotyk ekranu czy nawet gesty. To sprawia, że nawigacja po stronie staje się dynamicznym i atrakcyjnym doświadczeniem, zwiększając przy tym zaangażowanie użytkownika.

Strony, na których użytkownicy mogą angażować się w fascynujące doświadczenia interakcyjne, zyskują na popularności. Projektowanie stron internetowych nie jest już jedynie statycznym przedstawieniem informacji. W 2024 roku interaktywność staje się standardem, a strony internetowe stają się miejscem fascynujących doświadczeń użytkownika. Projektowanie stron internetowych przechodzi na nowy poziom interakcji.

2. Grafika 3D

W 2024 roku grafika 3D przestaje być jedynie dodatkiem do projektów i staje się integralną częścią designu interaktywnego. Strony internetowe korzystają z trójwymiarowych renderowań, aby stworzyć głębokie i realistyczne wrażenia dla użytkowników. Od interaktywnych modeli produktów po sceny wirtualnej rzeczywistości, grafika 3D pozwala na tworzenie wizualnych doświadczeń, które jeszcze niedawno były trudne do osiągnięcia.

Elementy 3D przyciągają uwagę oraz dostarczają nowe możliwości komunikacyjne. Przedstawianie informacji za pomocą trójwymiarowych diagramów czy animowanych scenek pozwala na lepsze zrozumienie treści oraz bardziej atrakcyjne przekazywanie informacji.

3. Mikrointerakcje

Detale zawsze były kluczowe, ale teraz mikrointerakcje nabierają jeszcze większego znaczenia. Czym są mikrointerakcje na stronie internetowej? To m.in. delikatne animacje podczas najechania myszką, zmiany kolorów czy płynne przejścia pomiędzy sekcjami strony, które dodają witrynie elegancji i tworzą atrakcyjne doświadczenia online.

Mikrointerakcje często pełnią ważną funkcję w prowadzeniu użytkownika przez interfejs i pomagają mu zrozumieć, jak poruszać się po stronie. Dla przykładu, małe animacje mogą kierować uwagę użytkownika na istotne elementy takie jak objaśnienia czy wskazówki, zaś zastosowanie zmiany kolorów może sygnalizować interaktywne obszary.

Nowoczesne rozwiązania, umożliwiają projektantom stosowanie zaawansowanych mikrointerakcji bez utraty wydajności strony. Ważne jest jednak, aby mikrointerakcje były spójne z całością designu. Powinny podkreślać istniejącą estetykę oraz tworzyć atrakcyjne doświadczenia dla użytkownika.

4. Minimalistyczny design z mocnymi kontrastami

Trendy ciągle ewoluują. Nic więc dziwnego, że trend znany nam już z poprzednich lat teraz wystąpi w nieco zmienionej formie. Minimalizm, bo o nim mowa, w 2024 roku utrzyma swoją pozycję ale będziemy go łączyć z dodatkowym naciskiem na kontrasty. Zalety? Strony internetowe zyskają nowy wymiar dzięki wyrazistym połączeniom czerni i bieli, intensywnych barw lub kontrastujących gradientów.

Zastosowanie mocnych kontrastów pozwala projektantom wyeksponować kluczowe elementy strony, sprawiając, że są one łatwiejsze do zauważenia i zapamiętania przez użytkowników. A co z samą stroną? Strona staje się bardziej dynamiczna i przyciąga uwagę, jednocześnie utrzymując prostotę, sprzyjającą nawigacji.

Minimalistyczny design z mocnymi kontrastami na przykładzie sklepu internetowego CCC.eu

5. Tryb ciemny (Dark Mode)

Tryb ciemny, czyli tzw. "Dark Mode", stał się nie tylko modą, ale również funkcją, której używają miliony ludzi na całym świecie. Pozytywne efekty dla wzroku i oszczędność energii sprawiają, że coraz więcej stron oferuje tę opcję.

Ciemny motyw jest łagodniejszy dla oczu, zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Przydaje się na przykład podczas przeglądania stron internetowych wieczorem lub w nocy. Dodatkowo, korzystanie z trybu ciemnego przekłada się na oszczędność energii, a co za tym idzie na przedłużenie czasu pracy baterii w telefonie. Ma to znaczenie zwłaszcza na urządzeniach z ekranami typu OLED.

W ostatnich latach wiele popularnych platform społecznościowych, przeglądarek internetowych i aplikacji wprowadziło tryb ciemny jako opcję dla użytkowników. Przykłady to Facebook, YouTube, Google i wiele innych. Wraz z tym trendem, projektanci stron WWW również zaczęli wdrażać tryb ciemny na swoich platformach.

Tryb ciemny (Dark Mode) na przykładzie Google

6. Personalizacja stron

W roku 2024 personalizacja stron internetowych przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) staje się kluczowym trendem, który nie tylko przewyższa oczekiwania użytkowników, ale także zmienia sposób, w jaki myślimy o doświadczeniach online. Projektanci stron internetowych w centrum uwagi stawiają indywidualne doświadczenia użytkownika.

Algorytmy sztucznej inteligencji analizują setki parametrów, obejmujące od historii przeglądania po preferencje kolorystyczne, aby dostarczyć użytkownikom treści, które są nie tylko spersonalizowane, ale również wyjątkowo adekwatne w danym kontekście. Przykładowo, jeśli użytkownik zaczyna poszukiwania związane z nowym hobby, strona może błyskawicznie dostosować treści, oferując informacje, produkty i inspiracje związane z tym konkretnym zainteresowaniem.

Algorytmy analizujące preferencje wizualne użytkowników mogą dostosowywać nie tylko treści, ale także wygląd strony do indywidualnych gustów. Personalizacja interfejsu obejmuje kolory, układy, czcionki, a nawet animacje, tworząc spójne i estetyczne doświadczenie dla każdego użytkownika.

W kontekście rosnącej personalizacji stron WWW, ochrona prywatności staje się priorytetem. Projektanci i deweloperzy starają się łączyć zalety personalizacji z odpowiednimi środkami ochrony danych, dbając o integralność informacji użytkowników.

7. Rozbudowane historie marki (brand storytelling)

W roku 2024 widzimy wyraźny rozwój podejścia do projektowania stron internetowych, skoncentrowanego na rozbudowanych historiach marki, czyli tzw. brand storytelling. Opowiadanie o korzeniach marki, misji, wartościach i ludziach za nią stojących pozwala użytkownikom lepiej zrozumieć kontekst i wnieść doświadczenie zakupowe na wyższy poziom.

To podejście nie tylko przekazuje informacje o produkcie czy usłudze, ale także buduje głębsze relacje z użytkownikami, wzbogacając doświadczenia online. Strony integrują storytelling w formie narracji wideo, animacji oraz elementów graficznych, aby wciągnąć użytkowników w unikalne historie.

Historie marki mają potężny wpływ na decyzje zakupowe. Kiedy użytkownicy poznają historię marki, z którą się identyfikują, są bardziej skłonni do wyboru jej produktów czy usług. Połączenie emocjonalne i zrozumienie wartości marki może przeważyć szalę na korzyść danej firmy w konkurencyjnym środowisku online.

Stałe trendy w 2024 roku?

Projektowanie stron internetowych w 2024 roku to dynamiczny proces, w którym zastosowanie najnowszych trendów i technologii ma kluczowe znaczenie. Poza najnowszymi trendami, istnieją jeszcze stałe trendy, które od lat są istnym must have w projektowaniu stron internetowych. To m.in. responsywność oraz szybkość ładowania witryny.

Responsywność i mobilność

Responsywność w 2024 roku nie jest już opcją, ale wymogiem. Strony internetowe muszą być dostosowane do różnych urządzeń, zarówno tych mobilnych, jak i desktopowych, aby zapewnić spójne i satysfakcjonujące doświadczenia.

W 2024 roku projektanci stron kładą nacisk na responsywność i optymalizację dla małych ekranów, czyli na designie "Mobile-First". Ze względu na rosnącą liczbę użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych, witryny są projektowane z myślą o responsywności i optymalizacji dla małych ekranów, zanim myśli się o wersji desktopowej.

Szybkość ładowania strony

Czas ładowania stron (ang. page speed) ma ogromny wpływ na SEO i wrażenia użytkownika. Badania pokazują, że im dłużej trwa ładowanie strony, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik zrezygnuje z odwiedzenia witryny. Strona WWW powinna się zatem szybko ładować - najlepiej w maksymalnie 3 sekundy. W 2024 roku oczekiwania użytkowników względem czasu ładowania pozostają wyjątkowo wysokie, a szybkość ładowania zasobów strony staje się kluczowym elementem zadowolenia z jej korzystania.

Strony internetowe, które dbają o minimalizację wielkości plików, osiągają szybsze czasy ładowania. Wybór odpowiednich formatów graficznych, minimalizacja plików CSS i JavaScript, usuwanie zbędnych wtyczek a także efektywne zarządzanie zasobami sieciowymi to kluczowe elementy optymalizacji.

Regularne testowanie wydajności staje się nieodłącznym elementem utrzymania szybkości ładowania stron. Narzędzia do monitorowania i testowania, takie jak Google PageSpeed Insights czy Google Lighthouse, pozwalają na bieżąco oceniać i doskonalić wydajność witryn.

Źródło: https://pagespeed.web.dev

Projektanci i deweloperzy stron muszą działać w kierunku optymalizacji i szybkości, aby sprostać oczekiwaniom rosnącej liczby użytkowników, dla których czas to najcenniejszy zasób.

Podsumowanie

Projektowanie stron internetowych w 2024 roku to nie tylko wyścig z czasem, ale także szansa na stworzenie witryny, która nie tylko przyciągnie, ale także zaangażuje użytkowników na nowym poziomie. Minimalizm, personalizacja, storytelling, tryb ciemny, grafiki 3D, mobile-first design, mikrointerakcje i animacje to elementy, które stanowią nowe standardy dla witryn internetowych.

Wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, sprawia, że strony stają się bardziej inteligentne i przyjazne dla użytkownika. Dla projektantów to wyzwanie, ale również ogromna szansa na tworzenie unikalnych, innowacyjnych projektów, które przyciągają uwagę i angażują użytkowników na nowe sposoby.

W obliczu tych dynamicznych trendów projektowania stron internetowych, wybór profesjonalnego doradcy staje się kluczowym krokiem dla osiągnięcia sukcesu online. Agencja interaktywna PESI oferuje nie tylko wizję, ale także know-how i doświadczenie swoich projektantów i deweloperów potrzebne do stworzenia strony, która wyróżni się w gąszczu konkurencji.

Wybierając pomoc naszych profesjonalistów, otrzymasz dostęp do zespołu projektowego, który nie tylko zna najnowsze trendy, ale również potrafi je dostosować do specyfiki Twojej marki.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu .


Ania

Marketing Expert

Zobacz także

Skontaktuj się z nami już dziś!

lub

Zostaw nam swój numer,

a my oddzwonimy ;)