11 października 2023

Techniczne SEO – czym jest i co obejmuje?

Techniczne SEO to filozofia postępowania oraz zestaw działań usprawniających responsywność, wydajność i interaktywność Twojego serwisu. Jest jednym z trzech najważniejszych aspektów wpływających na pozycjonowanie – tuż obok link buildingu oraz content marketingu. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym jest techniczne SEO i co obejmuje!

Techniczne SEO – czym jest?

Techniczne SEO odnosi się do działań optymalizacyjnych zapewniających, że Twoja strona jest dostępna, zrozumiała i łatwa do zaindeksowania przez wyszukiwarki. Cały proces polega na analizie i ulepszaniu aspektów strukturalnych strony (np. czas ładowania, responsywność, struktura URL oraz architektura informacji).

Ważnym elementem jest również zadbanie o bezpieczeństwo serwisu, a w konsekwencji o wdrożenie protokołu HTTPS. Kolejnymi kluczowymi elementami technicznego SEO pomagającymi wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość Twojego serwisu jest optymalizacja plików robots.txt oraz mapy strony w formacie XML (sitemap.xml).

Optymalizacja techniczna SEO to kluczowy element skutecznej strategii pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli Twoja strona internetowa nie jest zoptymalizowana pod kątem SEO, możesz tracić cenne pozycje w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, potencjalnych klientów.

Co obejmuje techniczne SEO? – najważniejsze składowe

9 najważniejszych składowych technicznego SEO, o które musisz bezwzględnie zadbać:

1. Właściwa struktura strony WWW

Dbanie o logiczną i intuicyjną strukturę Twojej witryny to nie tylko podstawa użyteczności, ale także istota skutecznego indeksowania przez roboty wyszukiwarek.

W pierwszej kolejności powinieneś zadbać o intuicyjne menu witryny oraz wygospodarowanie linków wewnętrznych w taki sposób, aby struktura serwisu była intuicyjna i przede wszystkim użyteczna. Wpłynie to na szybkość indeksowania oraz sprawniejsze podejmowanie decyzji zakupowych przez potencjalnych klientów.

Zdj 1. Przemyślana struktura menu nawigacyjnego Douglas. Źródło: www.douglas.com

2. Mapa strony w formacie XML

Mapa strony XML pomaga wyszukiwarkom zrozumieć strukturę Twojej strony dlatego regularnie aktualizuj mapę strony, aby zawierała wszystkie istotne URL.

PRO TIP: Jeśli zależy Ci na priorytetowym zaindeksowaniu konkretnej podstrony (np. wpisu blogowego lub opisu kategorii), wejdź w Google Search Console i wybierz opcję Sprawdzenie adresu URL. Następnie wklej dany URL i kliknij Poproś o zaindeksowanie. Możesz zrobić to również w celu szybszego zaindeksowania zmian w serwisie.

Zdj 2. Dodawanie podstrony do priorytetowej kolejki indeksowania w GSC. Źródło: search.google.com

3. Responsywność serwisu

Dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych jest absolutną koniecznością. Najnowsza publikacja serwisu Statista podaje, że 60% całego ruchu w Internecie opiera się o mobilne urządzenia, np. smartfony, tablety oraz najnowsze smartwatche.

Jakość optymalizacji strony pod względem mobilnym zweryfikujesz w narzędziu Google PageSpeed Insights.

4. Indeksowalność

Twoja witryna powinna być dostępna dla robotów wyszukiwarek. Wyjątkiem mogą być podstrony z RODO oraz polityką prywatności. Warto je wykluczyć z indeksowania, poprzez wskazanie sugestii w pliku robots.txt

W celu sprawdzenia stanu indeksacji witryny, wejdź ponownie w Google Search Console.

Skorzystaj z funkcji Strony znajdującej się w sekcji Indeksowanie.

Zdj 3. Analiza stanu indeksacji podstron w witrynie. Źródło: search.google.com

5. Oznaczenia schematyczne (Schema Markup)

Użycie znaczników Schema pozwala na lepsze przedstawienie treści Twojej strony wyszukiwarkom. Może to zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania poprzez wyświetlanie fragmentów wyróżnionych.

W zależności od własnych preferencji zdecyduj się na FAQ Page lub How-to Schema Markup. Są one najprostsze do wdrożenia oraz najbardziej przydatne, ze względu na to, że znacząco rozszerzają wyniki wyszukiwania.

Zdj 4. Oznaczenia schematyczne (Schema Markup) w Google. Źródło: www.google.com

Aby wdrożyć oznaczenia schematyczne w mniej niż 2 minuty, skorzystaj z dowolnego generatora Schema Markup (np. technicalseo.com/tools/schema-markup-generator).

Zdj 5. Wykorzystanie Schema Markup Generator od Technical SEO do wdrożenia oznaczeń schematycznych. Źródło: technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/

A jeżeli chcesz sprawdzić, czy sekcja FAQ wyświetla się użytkownikom poprawnie, wejdź w GSC i wybierz Ulepszenia → FAQ.

Zdj 6. Weryfikacja poprawności wyświetlania Schema Markup na stronie. Źródło: search.google.com

6. Błędy 4xx i 5xx

Regularnie monitoruj i naprawiaj błędy serwera (5xx) oraz błędy "Nie znaleziono" (4xx). Mogą one negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika oraz spowalniać indeksowanie Twojej witryny.

Zdj 7. Błąd 404 w praktyce. Źródło: www.ahrefs.com

7. Bezpieczeństwo witryny

Twoja witryna musi posiadać protokół HTTPS. Dzięki odpowiedniemu oznaczeniu, użytkownicy potraktują Twój serwis jako godny zaufania. W przypadku braku tzw. SSL-a internauci nie będą chcieli tak chętnie robić zakupów lub korzystać z proponowanych usług.

Pamiętaj, że implementacja wtyczki WordPress typu Really Simple SSL to tylko wierzchołek góry lodowej. Pojawienie się kłódki obok adresu URL witryny nie oznacza, że jest ona szyfrowana (HTTPS należy dodatkowo zaimplementować).

8. Wydajność strony internetowej i interaktywność strony

Czasy ładowania mają bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika. Optymalizuj skrypty, style oraz zasoby, aby Twoja strona ładowała się jak najszybciej. Interaktywne elementy, np. skrypty JavaScript, powinny być zoptymalizowane i nie blokować renderowania strony. Pamiętaj, żeby roboty wyszukiwarek miały dostęp do kluczowych skryptów.

Pomimo tego, że site speed jest jednym z ponad 200 czynników rankingowych, nawet powolne strony mogą rankować na najwyższych miejscach w Google. Jeśli jednak możesz, dokonaj analizy witryny, a następnie przyspiesz witrynę.

Wydajność oraz interaktywność strony zweryfikujesz w GTMetrix.

Zdj 8. Wskazówki dotyczące wydajności oraz interaktywności w GTMetrix. Źródło: www.gtmetrix.com

Jeśli chodzi o czasy ładowania poszczególnych elementów, pomocna będzie poniższa tabelka:

Zdj 9. Rekomendowane czasy ładowania istotnych wskaźników Core Web Vitals. Źródło: https://support.google.com/webmasters/answer/9205520?hl=en

9. Optymalizacja grafik (w tym atrybutów ALT)

Optymalizacja grafik polega na skompresowaniu ich rozmiaru do 100 kB. Z pomocą przychodzi narzędzie Compress PNG.

Zdj 10. Narzędzie Compress PNG pomocne w zmniejszeniu rozmiaru grafik. Źródło: www.compressjpeg.com

Kolejnym krokiem jest podpisanie atrybutu ALT do każdej grafiki w celu stworzenia jak najbardziej interaktywnej strony. Teksty alternatywne umożliwiają osobom niewidomym lub niedowidzącym zapoznanie się z tym, co jest na obrazku za pomocą odpowiednich programów.

To także doskonałe rozwiązanie w przypadku opóźnień serwerowych. Jeżeli Twoja strona jest mniej wydajna w konkretnym okresie i obrazki nie mogą się wczytać, użytkownicy zobaczą podpisy.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat technicznego SEO

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat technicznego SEO?

Czym jest techniczne SEO?

Techniczne SEO odnosi się do procesu optymalizacji strony internetowej pod kątem jej indeksowania i ładowania. Dzięki temu, Twoja witryna zostanie sprawniej zaindeksowana przez wyszukiwarki. Użytkownicy będą mogli z niej wówczas korzystać bardziej intuicyjnie.

Jakie znaczenie ma szybkość ładowania strony dla SEO?

Szybkość ładowania strony jest istotna pod kątem doświadczeń użytkowników oraz w zakresie pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli ładuje się wolno, internauci mogą opuścić ją przed załadowaniem, co zwiększy współczynnik odrzuceń (tzw. bounce rate) i wpłynie negatywnie na SEO (nie stanowi to jednak reguły).

Czym są pliki robots.txt i sitemap.xml i dlaczego są ważne?

Plik robots.txt informuje wyszukiwarki, które strony lub zasoby powinny być indeksowane, lub pomijane. Dla przykładu: warto pominąć indeksowanie stron RODO oraz związanych z polityką prywatności. Sitemap.xml natomiast to mapa Twojej witryny, która pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę i zawartość strony.

Czym jest odpowiedź serwera o statusie 404 i jak wpływa na SEO?

Odpowiedź serwera o statusie 404 wskazuje, że dana strona nie została znaleziona. Zbyt wiele błędów 404 na Twojej witrynie może wpłynąć negatywnie na doświadczenie użytkownika i spowodować obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania. Ważne jest monitorowanie i naprawianie błędnych linków (np. poprzez narzędzie Ahrefs Broken Links Checker).

Jak mogę zoptymalizować moją witrynę pod kątem urządzeń mobilnych?

Aby zoptymalizować witrynę pod kątem urządzeń mobilnych, upewnij się, że jest responsywna, czyli dopasowana do różnych rozmiarów ekranów. Dodatkowo zwróć uwagę na szybkość ładowania na urządzeniach mobilnych oraz zweryfikuj, czy elementy interaktywne są łatwe do obsługi na ekranach dotykowych. Wykorzystaj do tego jedno z polecanych narzędzi: GTMetrix, PageSpeed Insights lub WebPageTest.

Co to jest rendering po stronie serwera (SSR) i jak wpływa na SEO?

Rendering po stronie serwera (SSR) polega na generowaniu zawartości witryny po stronie serwera zamiast w przeglądarce użytkownika. SSR może poprawić szybkość ładowania witryny i ułatwić indeksowanie przez roboty wyszukiwarek (zawartość witryny w tym przypadku jest już gotowa do indeksowania).

Dlaczego ważne jest użycie odpowiednich znaczników HTML dla SEO?

Używanie odpowiednich znaczników HTML, np. nagłówki (H1-H6) czy znaczniki meta, pomaga wyszukiwarkom lepiej zrozumieć zawartość i strukturę Twojej strony. Poprawna hierarchia i semantyka dokumentu ułatwiają robotom indeksowanie oraz klasyfikację strony w odpowiednich kategoriach.

Jak techniczne SEO może pomóc usprawnić Twój serwis?

Podsumowując, techniczne SEO jest niezbędnym rozwiązaniem pod kątem doskonalenia i optymalizacji Twojego serwisu. Poprzez właściwą strukturę strony i mapę strony XML, ułatwiasz robotom wyszukiwarek indeksowanie i zrozumienie dostępnego contentu.

Responsywność z kolei przełoży się na lepsze doświadczenia użytkowników, zmniejszając wskaźnik odrzuceń (tzw. bounce rate) oraz maksymalizując współczynnik konwersji (np. w postaci zakupu produktu, skorzystania z usługi lub zapisania się do newslettera).

Eliminując błędy 4xx i 5xx oraz stosując protokół HTTPS, zwiększasz niezawodność i bezpieczeństwo swojego serwisu. Optymalizacja wydajności i interaktywności zapewnia szybkie i sprawnie działające środowisko webowe, natomiast prawidłowo wdrożone oznaczenia schematyczne wzmocnią Twoją widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.

Implementacja rozwiązań technicznych sprawi, że Twój serwis będzie działał na najwyższym poziomie i będziesz mógł wykorzystać pełen potencjał swojego biznesu.

PESI specjalizuje się w dostarczaniu usług z zakresu technicznego SEO i jesteśmy gotowi pomóc Ci w osiągnięciu lepszych wyników w Google oraz innych wyszukiwarkach.

Aby porozmawiać ze specjalistami PESI na temat technicznego SEO, napisz do nas maila lub zadzwoń. Chętnie omówimy Twoje cele i potrzeby oraz przedstawimy Ci spersonalizowaną strategię optymalizacji technicznej SEO, która pomoże Ci osiągnąć sukces online


Zobacz także

Skontaktuj się z nami już dziś!

lub

Zostaw nam swój numer,

a my oddzwonimy ;)