Co wdrożyć na swojej stronie - autorski CMS czy system open source?

Autorski CMS czy gotowe systemy typu open source - co lepiej wdrożyć na swojej stronie?

Kwi 01

Tworzenie strony internetowej wiąże się z decyzją jaki CMS (czyli system zarządzania treścią) będziemy chcieli mieć na swojej stronie. Do wyboru mamy gotowe systemy open source, a także autorski system, który tworzony jest pod indywidualne potrzeby klienta. W artykule przedstawimy wady i zalety obydwu rozwiązań i podpowiemy, kiedy zdecydowanie lepiej wybrać autorski CMS. 

Systemy open source i autorski CMS - czym właściwie są?

Autorski CMS

Autorski CMS jest oprogramowaniem stworzonym od podstaw przez firmę zgodnie z indywidualnymi potrzebami danego klienta. Autorski program udostępniany jest klientowi odpłatnie, najczęściej wraz z zapewnionym wsparciem technicznym oraz gwarancją systematycznych aktualizacji. Autorski CMS jest dziełem zespołu doświadczonych programistów, działających spójnie według wyznaczonych standardów. Dzięki temu autorski CMS, w przeciwieństwie do systemów open source, posiada spójny kod tworzony zgodnie z obowiązującymi standardami. Ten fakt oraz to, że kod ten nie jest ogólnodostępny, znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa użytkowania systemu. Wgląd do kodu oraz możliwość wprowadzania w nim zmian posiadają wyłącznie jego twórcy. Jako, że autorski CMS tworzony jest od podstaw przez doświadczony zespół, klient ma możliwość całkowitej personalizacji oprogramowania i dopasowania go do własnych potrzeb.

System open source

System typu open source to oprogramowanie otwarte, często bezpłatne. Posiada tzw. otwarty kod źródłowy, do którego dostęp może mieć każdy użytkownik, może z niego korzystać i go przerabiać. Poszczególne funkcjonalności oprogramowania open source tworzone są przez różne osoby, często z umiejętnościami na różnym poziomie. To powoduje, że oprogramowanie bywa niespójne i pojawiają się błędy. Do najpopularniejszych systemów zarządzania treścią typu open source zalicza się WordPress, Magneto i Joomla!. Największy udział w rynku ma szeroko znany WordPress, dzięki któremu stworzyć można stronę internetową, bloga, sklep internetowy, a nawet portal społecznościowy. WordPress podstawowe funkcjonalności oferuje za darmo, za ciekawsze szablony czy wtyczki trzeba już zapłacić. Systemy open source ze względu na ogólnodostępny kod źródłowy są narażone na ataki hakerskie. Ryzyko ataków wzmagają także liczne wtyczki, które tworzone są przez osoby z różnym doświadczeniem (zarówno przez specjalistów, jak i zupełnych amatorów). Wtyczki te często nie są testowane, ani aktualizowane. Błędy pojawiające się przy użytkowaniu systemu open source wiążą się z koniecznością znalezienia fachowca w tej dziedzinie, co ciągnie za sobą niemałe koszta.

Autorski CMS vs gotowe rozwiązanie - zalety i wady

Zalety autorskiego CMS

 • Wysoki poziom bezpieczeństwa - korzystając z autorskiego rozwiązania znacznie minimalizujesz ryzyko ataku na Twój serwis. Kod źródłowy posiadają jedynie twórcy systemu i nikt poza nimi nie może wprowadzać w nim zmian. Dzięki temu zyskujesz bezpieczeństwo dla Twojego serwisu, a także dla jego użytkowników.
 • Maksymalne dopasowanie funkcjonalności do potrzeb klienta - produkt tworzony jest z myślą o konkretnym kliencie. Dzięki temu, że programiści tworzą każdy moduł systemu, są w stanie dowolnie go modyfikować.
 • Wydajność i sprawne działanie systemu - programiści tworzą autorskie CMS w taki sposób, by funkcjonalności działały sprawnie i nie obciążały działania systemu.
 • Bieżące aktualizacje - jeśli korzystasz z autorskiego systemu, możesz mieć pewność, że aktualizacje systemu będą odbywać się systematycznie.
 • Dostęp do profesjonalnego wsparcia technicznego - gdy pojawi się jakiś problem, możesz zwrócić się do twórców systemu o pomoc w jego rozwiązaniu. Dzięki temu, że system był tworzony przez te osoby, będą w stanie pomóc Ci szybko i sprawnie. W przypadku kontaktowania się z supportem systemów open source, nie mamy pewności, że nasz problem zostanie rozwiązany. Może zdarzyć się, że autor nie będzie modyfikować całej wtyczki z powodu pojedynczego błędu np. szablonu strony.
 • Możliwość wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań - Autorski CMS nie ogranicza Cię jedynie dostępnymi wtyczkami, które i tak często nie działają bez zarzutu. Jeśli wybierzesz stworzenie dedykowanego systemu, na Twojej stronie będzie można zastosować niestandardowe i nowoczesne rozwiązania.

Do wad autorskiego CMS można zaliczyć jedynie cenę tego rozwiązanie, gdyż jest ona znacznie wyższa niż zastosowanie podstawowych rozwiązań z wykorzystaniem systemów open source. Ciężko silić się w tym przypadku na szukanie innych wad takiego rozwiązania.

Zalety gotowego systemu zarządzania treścią

 • Łatwy w obsłudze - dotyczy to systemu WordPress, który nie wymaga wysokich zdolności technicznych, by w miarę sprawnie z niego korzystać. Dodatkowo przez wzgląd na swoją popularność w sieci dostępne są liczne poradniki na jego temat.
 • Wtyczki - do systemu WordPress dostępnych jest kilkanaście tysięcy płatnych i darmowych wtyczek, dzięki którym możliwe jest, by poszerzyć w pewnych obszarach jego funkcje.
 • Względnie niskie koszty - dzięki temu, że tego rodzaju systemy oferują część funkcjonalności za darmo można na nich trochę zaoszczędzić. W niektórych przypadkach płatne szablony to koszt ok 15$, co także nie jest wygórowaną ceną.

Wady systemów typu open source

 • Niskie bezpieczeństwo - strony postawione na tego typu CMS-ach są najczęstszymi ofiarami ataków hakerskich. Dzieje się tak dlatego, że każdy ma wgląd w ich kod źródłowy, wtyczki szybko się dezaktualizują, a często posiadają także błędy, które ułatwiają hakerom atakowanie stron.
 • Niska wydajność - problematyczną kwestią są wtyczki, a dokładnie ich ilość, która musi zostać zaimplementowana na stronie, by ta była zgodna z naszą wizją. Każda kolejna wtyczka obciąża stronę i znacznie zwiększa czas jej ładowania (co jak wiadomo nie jest dobrze postrzegane przez Google).
 • Brak jednolitej architektury kodu - pod względem dobrych praktyk tworzenia kodu oprogramowania open source mocno kuleją. Takie CMS składają się z modułów tworzonych niezależnie od siebie, co często generuje problemy w poprawnym działaniu.
 • Niski poziom dopasowania do indywidualnych potrzeb - owszem, mamy dostęp do setek wtyczek. Jednak nawet one ograniczone są w swojej funkcjonalności, co sprawia, że nie wszystkie wymagania co do strony będą spełnione. Nawet jeśli znasz się na programowaniu i byłbyś w stanie dopasować wtyczkę do swoich potrzeb, w wielu przypadkach może to być niemożliwe. Autorzy wtyczek często nie zezwalają na wprowadzanie zmian w swoich wtyczkach na mocy prawa autorskiego (licencji).
 • Aktualizacje - najpopularniejsze CMSy w miarę regularnie dostarczają aktualizacje. Mimo to często zdarza się tak, że od momentu wykrycia błędu do dostarczenia aktualizacji mija kilka dni, w ciągu których strona jest wyjątkowo zagrożona atakami. Ponadto wszystkie wtyczki wymagają stałego monitorowania aktualizacji. Jeśli nie aktualizujesz wtyczek, istnieje duża szansa, że przestaną one działać lub stworzą zagrożenie dla Twojej strony.

Wnioski

Podsumowując, jeśli chcesz stworzyć prosty sklep internetowy lub nieskomplikowaną stronę, jak najbardziej możesz skorzystać z rozwiązania typu open source. Jeśli jednak serwis ma służyć dużemu biznesowi, ma być możliwie najbardziej bezpieczny, a także zależy Ci na niestandardowych i nowoczesnych rozwiązaniach - wybierz autorski CMS.


Zbyszek

Zbyszek

CEO & Founder

Absolwent Politechniki Śląskiej. Założyciel firmy Pesi, specjalista ds. bezpieczeństwa oraz e-marketingu. Wspiera zespół w programowaniu backendowym. Od wielu lat pasjonat matematyki.